10 najlepších cieľov rybolovu v Európe

Leto je za dverami a nikdy nie je zlý čas naplánovať si ďalšiu dovolenku. Každý chce ten vysnívaný útek, no možností je toľko, že niekedy je ťažké vedieť, kde začať. S ohľadom na to sme zostavili zoznam najlepších rybárskych dovoleniek, ktoré Európa ponúka.

A small sailboat floating in clear shallow sea with white houses behind.

Pri zostavovaní tohto zoznamu sme museli zaškrtnúť niekoľko políčok. Každé miesto muselo byť ľahko dostupné a zábavné. Museli mať jeden z najlepších rýb v Európe a na suchu museli mať čo robiť. V ktoromkoľvek z týchto miest si môžete užiť skvelú dovolenku aj bez rybačky. Choďte k vode a objavíte dovolenkové miesto, kam by ste sa mohli vracať rok čo rok.

Dubrovník, Chorvátsko

A view of Dubrovnik old town taken from the sea. Dubrovnik is a classic European fishing holiday destination

Dubrovník je taký malebný, že je ťažké uveriť, že skutočne existuje. Mesto, ktoré je známe ako dejisko King’s Landing v Game of Thrones, chýba do rozprávky len jeden drak. Môžete stráviť týždne túlaním sa kľukatými uličkami starého mesta alebo prechádzkami po mestských hradbách, aby ste sa nadýchli morského vzduchu a úžasných západov slnka.

Chorvátsko ponúka oveľa viac ako len staré múry a kamenné budovy. Krajina je milovaná pre svoje úžasné pobrežie a lahodné čerstvé morské plody (nenechajte si ujsť chobotnicu v dalmatínskom štýle!). Vychutnajte si rybiu hostinu v miestnej reštaurácii alebo choďte von a ulovte si sami.

Dá sa toho veľa chytiť, to je isté. Doplňte chutné Dentex, Parmice a Grouper alebo sa vydajte do hlbokých vôd zápasiť s tuniakom, mečom, Mahi Mahi a ďalšími. Dubrovník je tiež skvelým východiskovým bodom pre výlet na miestne ostrovy, kde si miestni obyvatelia už po stáročia zdokonaľujú svoje zručnosti v rybolove. Čokoľvek urobíte, na konci vás čaká hostina.

Štokholm, Švédsko

A view of the old centre of Stockholm, Sweden. Stockholm is a classic city break destination and also one of the best places for fishing holidays in Europe.

Jediná zlá vec, ktorú môžete povedať o Štokholme, je, že sa zdá byť až príliš dokonalý. Hlavné mesto Švédska je mestom dokonalých budov, čistých ulíc a pekných nábreží. Štokholm má tiež silnú umeleckú a kultúrnu scénu s desiatkami múzeí a galérií, ktoré môžete navštíviť. Cítite sa kultúrnejší už len z toho, že tam strávite deň.

Jedna vec, ktorú si všimnete pri prezeraní pamiatok, je množstvo ľudí, ktorí lovia ryby. Dokonca aj priamo pred kráľovským palácom nie je nezvyčajné vidieť rybárov vyhadzovať šnúry a ťahať obrovské ryby. Je na to dobrý dôvod, Štokholm má jedny z najlepších lovísk lososov v Európe!

Ak je v meste dobrý rybolov, počkajte, kým neuvidíte okolité súostrovie. Nedotknutá príroda začína hneď, ako sa mesto zastaví, s nedotknutými vodami plnými lososov, pstruhov, šťúk, ostriežov, zubáčov – čo si len spomeniete! Kto vedel, že krajina flat-pack má toľko čo ponúknuť?

Marbella, Španielsko

A beach in Marbella, Spain, with palm trees on the left, a walkway on the right, and a mountain in the distance.

Každý rok mieria lietadlá plné ľudí na Costa Del Sol, aby tam hľadali slnko, more, piesok a sangriu. Marbella je najobľúbenejšie miesto zo všetkých, ale je dobré na viac ako prestávky na pláži a rozlúčky. Je to skutočné mesto s množstvom vecí, ak viete, kde hľadať.

Oddýchnite si na tienistom námestí, popíjajte miestne pivo Alhambra a vychutnávajte si lahodné tapas. Dajte si chutnú paellu v miestnej reštaurácii, potom si sadnite a rozprávajte sa dve hodiny, kým to všetko strávite (skvelá španielska tradícia nazývaná sobremesa). Marbella je ideálne miesto na strávenie času v pomalom pruhu.

Ak si po tom všetkom oddychu chcete zacvičiť, zamierte do Puerto Banus a naskočte na palubu charterovej lode. Čoskoro budete bojovať s niektorými z najlepších svetových športových rýb. V lete sa tu objaví Blue Marlin, tuniak modroplutvý, Mahi Mahi a ďalšie. Je jasné, že nie sme jediní, ktorí radi dovolenkujú na pobreží Costa Del Sol.

Bled, Slovinsko

An aerial view of Lake Bled in Slovenia, with a church on an island in the middle and mountains in the distance.

Slovinsko je jedným z tých skrytých klenotov, ktoré pri plánovaní dovolenky u väčšiny ľudí lietajú pod radarom. Je to však krajina, ktorú stojí za to preskúmať. Je dostatočne malý na to, aby ste sa doňho poriadne zahryzli pri jednej ceste, no napriek tomu vám zostane veľa práce pri ďalšej ceste. Ako už bolo povedané, celý týždeň by ste mohli stráviť len obdivovaním krásy jazera Bled.

Mesto Bled je vzdialené necelú hodinu jazdy od hlavného mesta Slovinska Ľubľany. Napriek tomu sa zdá, že je to iný svet alebo možno iné storočie ako väčšina európskych dovolenkových miest. Medzi ostrovnou pevnosťou pri jazere Bled a zelenými svahmi Julských Álp sa táto oblasť zdá byť až príliš dobrá, aby to bola pravda. A to ešte predtým, ako vôbec začnete s lovom rýb.

Dlho sme písali o tom, prečo je Slovinsko jedným z najlepších miest na muškárenie v Európe, ale stručne to zhrnieme tu: alpské, kriedové potoky a voľne kamenné rieky plné štyroch rôznych pstruhov, všetky do pol hodiny od seba . A nie je to len o riekach. Jazero Bled je domovom šťúk, kaprov a dokonca aj zubáčov. To všetko na jednom z najkrajších miest v Európe.

Herceg Novi, Čierna Hora

Buildings and palm trees in Herceg Novi, Montenegro, a pretty fishing and holiday town

Príchod do Herceg Novi je ako vstúpiť do raja. Nastúpte na loď z letiska v Tivat a plavte sa cez dramatické úžiny Boky Kotorskej. Vstúpte do prístaviska, kde vás privíta teplé slnečné lúče, priateľskí ľudia a vzduchom sa šíri vôňa lahodných rýb. A to je len začiatok.

Námorníci z Herceg Novi majú starodávnu tradíciu, že si z ciest prinášajú domov rastliny, ktorými zdobia rodinné záhrady. To dodalo mestu exotickú atmosféru „tropického raja“, ktorá zodpovedá uvoľnenému prístupu ľudí, ktorí tam žijú. Ľudia tu trávia leto jedením, pitím, plávaním a samozrejme rybolovom.

Väčšina miestnych obyvateľov má rodinnú loď, ktorú vyvezú, aby stihli nejakú večeru. Urobte to isté na miestnej charterovej lodi a môžete si pochutnať na Squid, Scorpionfish, Dentex a John Dory – všetko chutné s pohárom čiernohorského bieleho vína. Chystáte sa na ďalšiu výzvu? Vydajte sa do hlbších vôd za príležitosťou na mečúňa a tuniaka modroplutvého. Ryby tu rastú tak veľké, ako sú vaše ambície.

Funchal, Madeira, Portugalsko

A view over Funchal, Madeira, with sea on the left.

Madeira je miesto so skutočným zmyslom pre drámu. Čierne sopečné hory. Svieže zelené lesy. Nič iné ako otvorený oceán na stovky kilometrov v každom smere. Ostrov bol rímskymi námorníkmi opísaný ako „krajina požehnania“ a v starovekej kultúre nadobudol legendárny status. Stále žije až do humbuku.

Dnešná Madeira má veľa požehnania, no už nie je opradená mýtmi. Funchal, hlavné mesto regiónu, je ľahko dostupné lietadlom od väčšiny veľkých miest. Vyvažuje zábavný mestský život s ľahkým prístupom k úžasnej prírode. A samozrejme, toto je Portugalsko, takže môžete očakávať aj skvelé víno.

Ak si niečo na Madeire stále zaslúži legendárny status, je to rybolov. Madeira je veľká herná nirvána, pričom každý veľký predátor modrej vody sa objavuje len na mori. Marlín modrý a biely, mečúň, kopijovec, tuniak modroplutvý a tuniak veľkooký, Mako, Mahi Mahi, nehovoriac o výbere obrovských žralokov – úprimne povedané, bolo by jednoduchšie vymenovať ryby, nežijú .

Inverness, Škótsko

A view over the River Ness to Inverness, Scotland.

Možno vás prekvapí, že na našom zozname najlepších rybárskych dovoleniek v Európe nájdete Škótsko. Pravdaže, nie je to sen o pustom ostrove, ale „Hlavné mesto Vysočiny“ má všetko, čo potrebujete pre perfektnú letnú dovolenku (možno s výnimkou horúceho a slnečného počasia).

Inverness sa môže pochváliť dlhou a fascinujúcou históriou s niekoľkými múzeami a nespočetnými kamennými budovami. Mesto je obklopené úžasnou otvorenou krajinou, ktorá priam prosí o preskúmanie. Najlepšie zo všetkého je, že je tu množstvo útulných krčiem a čajovní, do ktorých sa môžete zahrabať, keď vás unaví.

To je všetko v poriadku, ale čo rybolov? Fanúšikovia suchých mušiek už vedia, čo bude nasledovať: Vody okolo Inverness sú do značnej miery rodiskom muškárenia. Zvezte sa dolu k rieke Spey a vyskúšajte, ako sa vrhnete na lososa a pstruha. V opačnom prípade zamierte k jazeru Loch Ness a pridajte do zoznamu Grayling, Pike a ďalšie príšery z jazera Loch Ness.

Costa Adeje, Tenerife, Španielsko

a beach in Costa Adeje, Tenerife, one of the best places for fishing holidays Europe has to offer.

Neviete sa rozhodnúť medzi krásnymi plážami a obrovskými horami? Hľadáte úžasnú prírodu, ale nechcete prísť o skvelý nočný život? Zdá sa, že Costa Adeje je to pravé miesto pre vás. Toto veselé plážové mesto na južnom pobreží Tenerife ponúka toto všetko a ešte viac.

Vydajte sa na pláž, nasajte lúče a čľapkajte sa v priezračnom modrom mori. Vydajte sa na túru (alebo lanovkou) na vrchol El Teide, najvyššej hory Španielska. Preskúmajte dramatické vulkanické útesy a vzdialené pláže. V opačnom prípade sa len poprechádzajte mestom a vychutnajte si čerstvé morské plody a medový rum – typický nápoj Tenerife.

Ak si myslíte, že Costa Adeje je teraz dobré, počkajte, kým uvidíte, čo môžete chytiť. Kanárske ostrovy majú jedny z najlepších európskych veľkých herných akcií len pár kilometrov od pobrežia. Leto tu trávia tuniaky modroplutvé, žltoplutvé, tuniaky veľkooké a tuniaky dlhoplutvé, rovnako ako Marlin modrý a biely, Mahi Mahi, Wahoo a mnoho ďalších.

Santorini, Grécko

Old white buildings with blue roofs on Santorini, Greece. There is a small fishing boat in the sea on the left.

Nemôžete hovoriť o letných dovolenkových miestach bez toho, aby ste si naklonili klobúk do Grécka. Grécke ostrovy sú pôvodnou destináciou „prial by som si, aby ste tu boli“ a Santorini je pravdepodobne to najlepšie. Zaškrtáva všetky políčka pre dokonalú dovolenku z pohľadnice: teplé more a jasná obloha. Biele budovy so strechami modrými ako oceán. Santorini je až príliš dobré na to, aby to bola pravda.

Pod povrchom sa toho deje oveľa viac. Doslova. Ostrovy Santorini a Thirasia sú vlastne jedna veľká sopka s podvodným kráterom v strede. Sopka je nečinná, no okolo Santorini vytvára prírodné horúce pramene. Akoby Egejské more už nebolo dosť teplé!

Rybárska tradícia Santorini siaha tisíce rokov do minulosti. Stále môžete vidieť staré drevené rybárske lode, ktoré sa vydávajú hľadať morského vlka, Pandoru a chobotnicu. V skutočnosti sa dokonca môžete pripojiť k týmto tradičným rybárskym posádkam a dozvedieť sa, ako fungujú vo svojich vodách. Ak máte chuť na niečo športovejšie, je tu aj množstvo charterových lodí. Santorini môže byť historické, ale nie je uviaznuté v minulosti.

Lisabon, Portugalsko

Old buildings in Lisbon, Portugal, taken from the sea with a boat in the bottom left of the photo.

Posledný na našom zozname, no určite nie posledný, je Lisabon. Hlavné mesto Portugalska je už viac ako 3000 rokov rybárskym a obchodným centrom. Stále je to jeden z najdôležitejších európskych prístavov. Lisabon je tiež všestranným krásnym miestom na návštevu a mnohí návštevníci nikdy neodídu. Je ľahké pochopiť prečo.

Lisabon vyvažuje úžasnú architektúru a starovekú históriu s rušnými barmi a obrovskou kultúrnou scénou. Umelecké galérie, múzeá, reštaurácie, vinárne – množstvo, ktoré tu môžete urobiť, nie je obmedzené. Je tiež ľahko dostupný takmer z celého sveta, vďaka čomu je ideálnym miestom pre bezproblémovú dovolenku.

S takou dlhou históriou námorníctva by ste od lisabonských rybárskych chárt očakávali veľké veci. Nebudete sklamaní. Strávte dopoludnie v pražme, morskom vlci, zubáčovi a ďalších, alebo zostaňte vonku dlhšie a bojujte s tuniakom, marlinom a žralokmi. Ešte nie ste ohromení? Urobte si krátku jazdu do vnútrozemia a nájdite Shada, ostrieža, kapra, mrenu a ostrieža. Kamkoľvek pôjdete, čaká vás skvelý rybolov!

A ešte oveľa viac…

A view out over a shallow bay, with small fishing boats floating in the clear sea and islands in the distance.

Toto sú naše možnosti pre najlepšiu rybársku dovolenku v Európe, ale existuje oveľa viac možností. Každému sa páči niečo trochu iné, preto sme sa snažili vyhovieť každému vkusu. Či už ste odborník na hlboké more, fanatik muškárenia alebo len zainteresovaný amatér, so žiadnym z miest na našom zozname nemôžete urobiť chybu.

Lovili ste na niektorom z týchto miest? Ktoré miesto by ste najradšej navštívili? Chýbalo nám vaše obľúbené rybárske dovolenkové mesto? Povedzte nám svoje myšlienky alebo sa nás opýtajte na svoje otázky v komentároch nižšie. Vždy vás radi počujeme!